Тази информация може да се окаже скучна,
но тя е наложителна за пълното опознаване на града и региона. Банско се намира в Югозападна България, сгушено е в самото преддверие на Пирин планина – най-високото пиринско селище с надморска височина 950 м. Заема северозападната част на Разложката котловина, която е пък най-високата котловина на Балканския полуостров. Очарование и прелест й придават трите планини – Рила, Родопа и Пирин. По планинските долове и поречия се спускат целогодишно буйни води, които обилно напояващи нивите и градините. През планинските проходи тръгват пътища към всички земи български. Предел се е врязал в гранитите между Рила и Пирин – през него минава пътят за Благоевград и София. Аврамовската седловина се е вгнездила между Рила и Родопа през нея се отива за Пазарджик и Тракия. Момина клисура разделя Родопа от Пирин, за да отвори врата към Гоце Делчев и още надолу към Драма. През тая отворена врата нахлува топлият полъх на Егея, който смекчава студения дъх на планините, влияе на климата и го прави благоприятен за хората и растителността.
В полегатите планински подножия и в равнината са възникнали девет селища, в които отколе живеят сурови и корави планинци. Град Разлог до 1926 г. се е именувал Мехомия, освен че е взел наименованието на котловината, в много случаи си присвоява и събития, отнасящи се до други нейни селища. Банско е провъзгласено за град през 1912 г. Якоруда, Белица и Добринище получиха статут на градове в края на миналия век. Горно и Долно Драглище, както Дебърско и Бабяк са селища от селски тип. От всички изброени поселения в Разложката котловина само Банско и Добринище следва да се наричат „пирински”, тъй като само те са разположени в полите на Пирин за разлика от всички други, застроени по склоновете на Рила, Родопа или в полето. От Банско тръгват най-преките пътища за Вихрен, Тодорка и Кутела.
Етнографите определят Банско като селище,
застроено купно в границите на голямо по размери землище, чувствително наклонена на юг. Това се вижда и без нивелирски измерения от силно устремения теч на Глазне и нейните притоци, които весело текат по вадите на града.
Землището на Банско е голямо, но в по-голямата си част е разположено върху планински терен. От югозапад неговият пирински дял започва от Байова дупка, Дуниното куче, Кончето, Вихрен, Бъндеришки чукар, Спано поле, Валевишки чукар и Момин извор. От източната част на Пирин към Банско се числят: Газей, Стражите, Ушиците, Каймак чал, Юлен, Конарево, Перлеш. Равнинната обработваема площ на банското поле обхваща: Свети Архангел, Дебелището, Рахова върба, Почивашката, Керанджиица, Попадиин мост, Света Троица, Гладно поле, Дебела овина, Преката вода, Долна Раковица, Дървено бърдо, Равно буре, Стайчовец, Скалата, Котечкото – всичко 129 780 декара земя, в която влизат планински масиви, иглолистни гори и поле. Историкът Васил Кънчов пише в книгата си „Пътешествие по долината на Места и Брегалница” в главата за Банско: „Голямо е неговото землище. Много са къщите му – 950, в които живеят окопи 1150 семейства. Населението е изключително българско. Жителите на Банско през годините непрекъснато са се увеличавали. През XIX век Банско продължава да нараства по броя на своите жители и стана най-голямото селище в котловината.” През 1877 г. руският демограф Василий Теплов е преброил и записал в Банско К08 дома и 1500 работоспособни мъже. За да се види големината на селището по това време следва да се съпостави с другите населени места в района: Мехомия имало 486 дома, Баня – 230, Якоруда 370. Интересно е обяснението на Неофит Рилски в книгата му “Пиисание на Рилския манастир”: „Разлог е окръг, който се намира и подножието на Пирин планина, но село Банско има първенство поради своето многолюдие.
medicamentos disponible sin receta en México Amneal Ridderkerk farmaci
disponibile senza prescrizione a Roma
18 Comments
Kauf von Mylan-Medikamenten in Frankreich InvaGen Kortrijk Consultation en ligne pour médicaments
Medikamente mit oder ohne Rezept heumann Ciney medicamentos en venta libre en Bélgica