На 17 януари православната църква почита паметта на Преподобния Антоний Велики. Празникът е наричан от народа Антоновден.

Св. Антоний прекарва 20 години при пълно усамотение в постройка в пустинята. Преживял до 105-годишна възраст, като запазил телесното си здраве и сила. Година преди смъртта си взел участие в борбата на Църквата против арианската ерес, като излязъл в Александрия в открит диспут с еретиците и ги победил.
В народния календар Антоновден се празнува за предпазване от болести.
На този ден жените не предат, не плетат, не варят боб и леща, за да не разсърдят чумата, шарката и „синята пъпка“.
Специално омесени за празника содени питки, намазани с петмез, се раздават на близки и съседи за здраве, а една се оставя на тавана „за белята, за лелята“, както е била наричана чумата. Антоновден е известен още и като Лелинден.
Според една легенда имало двама братя близнаци Антон и Атанас, които изобретили ковашките клещи.
Затова имените им дни се честват един след друг и на тези дни празнуват всички ковачи, железари и ножари.
Именици днес са Антон, Антония, Антоанета, Антонина, Андон, Андония, Донка, Тончо, Тонка, Тони.
Още от България
Мистичният Еньовден и магията на билките, която пазим и до днес
Това е един от най-прекрасните летни празници Връзката на българите с билките е изключително силна дори и в наши дни и …
109 години от безсмъртния подвиг на българите в Тиквешията
На днешната дата през 1913 г. българите в Тиквешията се вдигат на въоръжен бунт срещу сръбския окупационен режим във Вардарска …
ТЪЖНАТА ИСТИНА: Новините депресират хората, отбягват да ги четат
Депресиращото състояние на света кара хората да избягват новините, съобщи институтът на Ройтерс, базирайки се на собствено проучване. Проучване на британската изследователска група …