Пътували сте с желание и любопитство да видите с очите си Банско, да се запознаете с неговите забележителности и да се полюбувате на Пирин, който по всеобщо признание е най-красивата планина в България. Ще посетите музеите и ще научите историята на града, ще отворите портите на неговите стари къщи, а защо и да не влезнете в някоя от десетките механи да послушате истинско мъжко пеене и да вкусите банска капама и чумлек…
Туко – що сте стъпили на белокаменния плочест площад на Банско, откъдето Пирин се вижда като на длан. Видели ли сте другаде такава просторна и шеметно красива панорама? Върху нейното платно се откроява величественият пирински хребет с верига от поднебесни върхове. Сякaш древен митичен зограф е изографисал причудливите им форми. Пред вас е пиринският първенец Вихрен, Кутела, Тодорка, Полежан, Кoнарево. Обърнете се околовръст, за да усетите прегръдката на трите планини – Рила, Родопите и Пирин, които ви обграждат и очароват.
На няколко разкрача от площада е църквата “Света Троица’ и часовниковата камбанария в нейния двор. Белокаменната и осанка тънко източена нагоре едва ли не се съизмерва с Вихрен. Ако случите в съботна или в предпразнична вечер да сте в града, ще можете да послушате медените камбани как ечат всегласно и жизнерадостно. Изчакайте да позвънне и камбанката, съединена с часовниковия механизъм, отмерващ от два века времето на банскалии.
Банско е сравнително неголям град, а в него са родени титани на духа и камата. В своята художествено-документална книга “Банско” Христина Милчева с емоционална почтителност пише: “Родолюбиво е било Банско със светъл стремеж за свобода и просвета във възрожденско време и днес – дало свой син на България като Никола Вапцаров.”