Православната църква днес почита Атанасовден. В народните вярвания Св. Атанасий е представен като властелин на снеговете и ледовете. Вярва се, че на този ден Св. Атанасий съблича вълнената риза, облича копринената и отива в планината, за да прогони зимата.

Атанасовден, както и предхождащият го Антоновден, се почита като празник на ковачи, железари, ножари и налбанти, а заедно с това и като празник срещу чумата и шарката.
За омилостивяване на болестта се пекат питки, които се надупчват с вилица, за да не се “надупчат” децата от шарка. Жените спазват същите забрани, които характеризират Антоновден.
На Атанасовден се заколва черно пиле или кокошка, което се приготвя с ориз и се раздава на съседи и близки против болести. Перата се запазват, защото се вярва, че притежават лечебна сила.
В някои райони на страната моми и ергени излизат на поляните, връзват люлки, люлеят се, пеят и играят хора.
На Атанасовден празнуват Атанас, Атанаска, Наско, Насо, Наска, Нася, Наско Танас, Таньо.
Още от България
Новата цел на екоактивистите – да тормозят хората
В последните няколко години екоактивисти, борещи се срещу глобалното затопляне, започнаха да прибягват към все по-натрапчиви мерки, за да бъдат …
Съдът отхвърли жалбата на зелените срещу новия пътен възел Кресна
Върховният административен съд отхвърли жалбата на „Сдружение за дива природа Балкани“ срещу издаденото предварително изпълнение на строителното разрешение за изграждане …
Министър Шишков: Всички искат цяла магистрала “Струма”, ресторантите да не предрешават трасето през Кресненското дефиле
"Започва изграждане на един много малък, но важен участък на пътен възел "Кресна" на магистрала "Струма". Представям ви разрешението за …