Домът на първия новобългарски учител Неофит Рилски е миниатюрна крепост, образец на банската архитектура от Възраждането
Колкото и да обичате ските и ресторантите, когато сте на почивка, винаги остава време и за културна програма. А зимата някак предразполага да потъвате в историята, особено тук, в Банско, където миналото е на висока почит, а неизменна част от очарованието са старите къщи в запазеното като архитектурен комплекс възрожденско градче.
И така, излизайки от църквата „Св. Троица“, която е начална и абсолютно задължителна спирка за всеки гост, пред очите ви се отваря тежката дървена врата на музей „Неофит Рилски“. Всъщност в 12-хилядния курорт има повече от 120 паметника на културата, но тази къща, известна и като Бенината, е мястото, където не просто може да се научи повече за живота и делото на един легендарен българин, но и да узнаете как са живели преди два века хората под Тодорка.
Недвижим паметник, обявен през 1967 г. за един от 100-те национални обекта, родният дом на първия новобългарски учител се радва на целогодишен интерес. И ако сега е на 5-о място в класацията на Министерството на туризма за най-посещаваните места в цялата страна, то през 2018-а бе начело.
Кой е всъщност Неофит Рилски, или Никола поп Петров Бенин? Основоположникът на светското образование и енциклопедист е роден през 1793 г. в Банско и произлиза от род на видни търговци и дипломати. Книжовник и просветител с разнородни интереси, той е бил едновременно монах, даскал и художник, архитект, музикант и поет. Автор е на първата българска граматика от 1835 г.
Учил е рисуване при Тома Вишанов-Молера, основоположника на Банската иконописна школа, която е една от трите най-популярни в страната. Обикалял е Европа, работил е в Рилския манастир, където участва в изписването на църквата „Покров Богородичен“, после, през 1818-а става монах и приема името Неофит, а от 1860-а до 1864-та дори е игумен. Умира в Светата обител през 1881 г. и е погребан в двора до църквата.
През 1826 г. открива славяно-гръцко училище в Самоков, а след като е усвоил през 1834 г. в Букурещ взаимоучителната метода, през 1935 г. полага в Габрово основите на новобългарското школо, като преподава по съвременен европейски метод. Преди да си отиде от света, оставя крилата фраза: „Аз не се страхувам от самата смърт, а се страхувам от това, че ще останат още много неща недовършени, които са необходими за просвещението на българите.“
Родната му къща, в която живее до 1811 г., също има богата история. Построена е през XVIII век и е типичен пример за традиционния стил на архитектурата преди Освобождението тук. Превърната е в музей през 1981 г., когато се чества 100-годишнината от смъртта на родения тук виден банскалия.
И така, зад каменни зидове в голям двор стои просторна сграда на 2 етажа (приземен и жилищен), описана от архитектите като характерен пример за укрепените домове под Тодорка и наподобяваща стила на възрожденската разложко-чепинска къща. Автентичният й вид е много добре запазен. Интересно е, че 4 от външните стени са обградени от допълнителен кръг зидария, а между тях се намира тайник, водещ към четири изхода. Затова я определят и като миниатюрна крепост. Ядрото и ограждащите стени са с каменен градеж, а преградните – с паянтов пълнеж от масиран глинен разтвор. Подовете представляват дебели талпи с изолация от глина.
Същинското двуделно скривалище е на приземното ниво и в него се влиза през двойна желязна вратичка. В миналото то е било свързано с подвижна дървена стълба с етажа над него, ползван за живеене. Там е било и приспособеното килийно училище, в което преподавал бащата на Неофит – поп Петър, също кашчата (голяма спалня, която функционирала като обща, бивайки отчасти кухня и трапезария), там е и приемната на стопанина на дома. Има също и женска стая, използвана за раждане и отглеждане на децата и за всекидневна. На етажа може да се види характерният нисък горен праг, създаден по време на османското владичество с идея влизащият в български дом, често и турчин, да се преклони, да отдаде почит на домакина. В 1810 г. къщата е опожарена, след което е възстановена, построени са нови стаи и стопански помещения, свързани с основната сграда чрез външна тераса, в които днес е документалната експозиция.
В музея всичко е подредено така, че да разказва в хронологичен ред за многогодишното и разнородно дело на просветителя. Има сбирка с представени повече от 400 документа. Най-специалният от всички експонати е „Болгарска граматика” от 1835 г., има откъси от недовършения гръцко-български речник и книги от личната му библиотека, препис на „История Славянобългарска“, взаимоучителни таблици. Запазен е и печатът на Неофит, когато е бил игумен на Рилския манастир.
Източник / Вестник Банско утре
2 Comments
Bitcoin (BTC) might just be the golden opportunity of our era, poised to skyrocket to $200,000 in the upcoming year or the one following. In the past year alone, BTC has witnessed a staggering 20-fold increase, while other cryptocurrencies have surged by an astounding 800 times! Consider this: a mere few years ago, Bitcoin was valued at just $2. Now is the time to seize this unparalleled chance in life.
Join Binance, the world’s largest and most secure digital currency exchange, and unlock free rewards. Don’t let this pivotal moment slip through your fingers!
Click the link below to enjoy a lifetime 10% discount on all your trades.
https://swiy.co/LgSv
you’re really a good webmaster. The website loading speed is amazing. It seems that you’re doing any unique trick. Furthermore, The contents are masterwork. you have done a fantastic job on this topic!