
Прием по две нови специалности обявява Професионалната лесотехническа гимназия “Н. Вапцаров“ в Банско за новата учебна година. Това са „Интериорен дизайн“ и „Мебелно производство“.
„Общината направи една обща среща с бизнес-партньори, ние бяхме поканили доста представители на фирми от бранша „Мебелно производство“ и фирми, които се занимават с дизайн на мебели. Опитваме се да убедим родители и бъдещи ученици, че тези специалности са търсени и след завършване учениците ще се реализират на пазара на труда. Планирали сме срещи с кандидат-гимназистите във фирми, където ще видят какво точно могат да работят, когато завършат, да видят, че бизнесът има нужда от такива специалисти, че могат да се реализират на пазара на труда, да са сигурни, че няма да останат без работа“, каза в ефира на Радио Благоевград директорът на гимназията Елена Гюмова.
Специалността „Мебелно производство“ е в дуална форма на обучение, което означава, че в 11 и 12 клас учениците имат по два и по три дни практика в съответните фирми. Сключени са договори с фирмите, където учениците ще могат да ходят на практика с осигурена работа. Ще получават стипендии още от първата година по 50 лв. месечно, независимо от успеха на ученика и от дохода на семейството. „Хубавото за тази специалност и на това дуално обучение е, че учениците ще работят в реална среда, която ще им позволи съвсем директно и конкретно да се запознаят с това, което ще работят, когато завършат“, допълни още Гюмова.
Традиционните специалности в гимназията са „Горско стопанство и дърводобив“ и „Горско и ловно стопанство“. В двете специалности се обучават специалисти, работещи в горските стопанства, в ловните стопанства, в частните и държавните лесничейства. Възпитаниците на гимназията изучават много специфични предмети, свързани със стопанисването и опазването на гората. Могат да получават сертификат за работа с моторен трион и храсторез, след изпит в Лесотехническия университет могат да придобият право да маркират, да открият частна лесовъдска практика, да работят както към държавния, така и към частния сектор.
Специалността „Горско и ловно стопанство“ е в списъка на професиите с очакван недостиг на кадри на пазара на труда.
Всички специалности са с 5-годишен срок на обучение с разширено изучаване на английски език. При завършването на гимназията учениците получават най-висока степен, 3-та степен на професионална квалификация „Техник-лесовъд“ за специалностите „Горско стопанство и дърводобив“ и „Горско и ловно стопанство“ и професионална квалификация „Техник-технолог“ и „Дизайнер“ получават след обучение в специалностите „Мебелно производство“ и „Интериорен дизайн“.
Професионалната лесотехническа гимназия е единственото училище в цяла Югозападна България, в което се изучават двете специалности „Горско и ловно спованство“ и „Горско стопанство и дърводобив“. Само преди няколко дни ученици и учители от училището участваха с постоянна представителна експозиция в новооткрития „Горски музей“ към Лесотехническия университет в с. Юндола. Гимназията бе една от трите гимназии от областта на горското стопанство в страната, заедно с тези в Тетевен и Велинград, поканени да представят историята и приносът на училищата си за развитието на лесовъдството в България. Професионалната лесотехническата гимназия „Н. Вапцаров“ в Банско разполага със СТЕМ център. Гимназията вече е на 76 години. Създадена е през 1946 г. и през годините е извоювала авторитет в национален мащаб с актуалните и традиционни професии, в които се обучават учениците.

Още от Банско
В Банско отбелязват 114-годишнината от рождението на Никола Вапцаров
В Банско се отбелязва годишнина от рождението на поета-хуманист и антифашист Никола Вапцаров - единствения българин, носител на почетната награда …
Кметът на община Банско и щастливите деца на града запалиха светлините на коледната елха
С голяма радост и вълнение се събрахме в празничната вечер на централния площад на Банско - деца, родители, съграждани и …
Честит международен ден на доброволеца!
Планинска спасителна служба - отряд Банско изказва своята благодарност към всички колеги с големи сърца, които с безвъзмездния си труд …