Постоянната иконна изложба на Банската живописна школа отново може да се разгледа в планинския град, след експониране в Австрия и Полша. От няколко седмици изложбата отново е подредена в стария Рилски метох в Банско, а след завръщането Музеен комплекс – Банско отчита значително увеличен интерес към експозицията.
За БТА директорът на музейния комплекс Светла Барякова разказа, че популярността на изложбата в редица европейски градове е възродила интереса и на гостите на Банско от страната и чужбина. Както БТА писа, през пролетта на миналата година за първи път иконната изложба напусна пределите на страната с гостуването си във Виена по покана на Българския културен институт „Дом Витгенщайн“.
„Нашата изложба гостува в този дом, който е и паметник на културата на Австрия, и беше посрещната с много голям интерес не само от българите, живеещи във Виена, но и от взискателната виенска публика. Много студенти от виенските висши учебни заведения също посетиха изложбата и се възхитиха не само на нейните художествени качества, но и почерпиха опит и използваха нагледно за изучаване на история на изкуството“, разказа Светла Барякова.
Гостуването във Виена бе по повод отбелязването на 300 години от рождението на Паисий Хилендарски. През 2022 г., в навечерието на Деня на народните будители (1 ноември), изложбата започна и своето гостуване в Полша, по покана на Българския културен институт във Варшава, където също е посрещната с голям интерес от полската публика. След Варшава, иконите на банските майстори са показани и в Бялисток.
Голям интерес предизвиква колекцията икони на Банската иконописна школа и в Националния музей в Краков, където гостува от края на май до края на юли в Двореца на епископ Еразъм Чолек, който е специализиран в представяне на средновековно и православно изкуство. По данни на Министерство на културата, в продължение на четири месеца жителите и гостите на най-посещавания полски град са имали възможност да се запознаят с експонираните 43 шедьоври на четири поколения иконописци от Банската школа, създадена от Тома Вишанов – Молера. Според статистическите данни на Националния музей в Краков, изложбата е била обект на рекорден интерес, като е посетена от повече от четири хиляди души. Представянето на изложбата в Полша е осъществено в партньорство между Музеен комплекс – Банско и Българския културен институт във Варшава, със съдействието на Министерство на културата.
По време на експонирането на иконите на банските майстори в Краков е издаден и каталог на полски и на английски език, разказа за БТА директорът на Музеен комплекс – Банско Светла Барякова. Тя посочи, че интересът към него е бил изключително голям, което е наложило да бъде преиздаден. Издаването на каталога е финансирано със средства от Националния музей в Краков.
От няколко седмици изложбата отново е в Банско, а за този период от музейния комплекс в планинския град отчитат значително увеличен интерес към експозицията. На този етап не се предвижда тя да бъде показвана извън Банско, за да могат посетителите на музейния комплекс да се насладят на иконите и да добият цялостна представа за културно-историческото наследство на града и региона, защото без Банската иконописна школа тази представа е много непълна, посочи Светла Барякова.
БТА
Още от Банско
Йорданка Христова с концерт на фестивал за българска музика в Банско
В последната фестивална вечер, тази събота, на 17 август от 20:00 ч., заповядайте на грандиозния концерт-спектакъл "ЗАВИНАГИ" на великата …
Престижни футболни клубове пристигнаха в Банско за EVIMA CUP BANSKO 2024
Започна тазгодишното издание на Международния младежки футболен турнир EVIMA CUP BANSKO През 2024 г. в турнира за футболисти до 15 години …
Банско изненада неприятно ЦСКА III в София и продължава силно в Югозападната Трета лига
Банско постигна победа с 1:0 при визитата си на ЦСКА III в среща от третия кръг на Югозападната Трета лига. Теодор …