Банско притежава очарованието на старите възрожденски градове с уникални атмосфера и дух. Архитектурата допринася за неповторимото усещане, наред с културните и исторически средища в града. Старото Банско е известно със своите живописни улички, старите къщи и музеи.
Старата част на курорта е магнит за всички туристи, които искат да се потят в съхранените и до днес възрожденски традиции и обичаи. Тук се съчетават вековна архитектура, възрожденски постройки и нови паметници на културата. Сред най-популярните обекти са къщите-музеи на Паисий Хилендарски, Никола Вапцаров, Веляновата къща, църквите и модерните арт пространства.
Емблематичен за Банско е и часовникът на Тодор Хаджирадонов. Създаден е от самобитния талант Уста Тодор преди повече от век и половина. Часовникът се намира в камбанарията на местната църква „Света Троица“. Механизмът се задвижва от два речни камъка с тегло от около 22 килограма.
Не по-малко впечатляваща е кулата на самата църква във възрожденския град. Тя е построена от гранитни камъни, които образуват правилна четиристенна призма. Изяществото й се допълва от камбанарията и двуметровия кръст от естествена мура.
Старите къщи на Банско са атрактивни и тайнствени. Повечето са построени през 18 век, когато градът вече е селище с развита търговия и занаяти. Местните хора издигали каменни и добре укрепени жилищни постройки, приличащи на непревземаеми крепости.
Много от старите къщи на Банско имали тайни проходи и били обградени с високи каменни зидове. Самите къщи са правени с много коридори, чиято цел била нежеланите гости да не се ориентират в дома. По-заможните собственици издигали каменни кули с войници и така превръщали дома си в същинска непревземаема крепост. Вътре и до днес са съхранение уникалните и изящни дърворезби и стенописи.
Богатата интериорна украса, която започва от таваните и продължава по стените, е създавана от изящните местни майстори-зографи. Освен Веляновата и Радоновата, забележителни са Хаджигьорговата, Буйновата, Шарената, Бенината и Сирлещовата къщи.
Старите бански къщи масово са на два етажа с голям чардак. На приземния етаж били складовете, дюкяните, а на долния етаж имало помещение за животните, което се нарича „подник“. Вторият етаж бил пространството за гостните и домакински стаи.
Основна роля имал и чардакът, където през лятото цялото семейство се хранело и почивало. Една от стаите била богато подредена, за да се посрещат в нея гости. „Кашчи“ пък се нарича специалното за домакински дейности помещение. Там са се съхранявали хранителните продукти и се е приготвяла храната.
В Банско често могат да бъдат видяни семейства и ученически групи, които посещават курорта, за да се запознаят с българските традиции и да видят родното място на редица бележити българи. Музеите са значителна част от местните забележителности. Те разказват за славната история на българския град в сърцето на Пирин.
Банско е родното място на автора на „История славенобългарска“ Паисий Хилендарски. Затова тук се издига духовно-исторически център, който е посветен на живота на Хилендарския монах. Разположен е в центъра на населеното място, а в непосредствена близост се издига и паметника на Паисий. Духовникът е представен в цял ръст сред страници от своята книга.
Банско е градът и на Неофит Рилски, Никола Вапцаров, Тома Вишанов – Молера. Доказателство за славното минало на региона са също археологическия комплекс „Свети Никола“ и античната крепост „Ситан Кале“.
Вълшебството на място е преплитането на традиция и модерност. Посетителите на града не бива да пропускат постоянната изложба на банската художествена школа, домът на изкуствата и градската музейна експозиция.
Уникалността на Банско обаче се дължи не само на съхранените възрожденски традиции, но и на гостоприемството на местните жители и неповторимите природни красоти. Курортът предлага възможности за еко, кулинарен, културен туризъм.
Източник / Topnovini
1 Comment
Wow, wonderful blog format! How long have you been blogging for?
you make running a blog look easy. The total look of your website is wonderful, let alone the content!
You can see similar here sklep