
Конференцията за климата в Шарм ел Шейх е съпътствана и от протести на различни екологични групи. Някои от тях протестират срещу месопроизводителите и консуматорите на месо, след като изследване на учени от университета в Илинойс, публикувано миналата година, показа, че кравите, овцете, прасетата и друг добитък, отглеждани във стопанствата за мляко и месо, са източник на 20 процента от глобалните емисии на парникови газове, предаде Ройтерс.
Активистите в Шарм ел Шейх са дегизирани за протестите като прасета и крави и размахват банери, на които пише: “Нека да бъдем вегани. Нека да бъдем свободни”.
Те призовават за намаляване на потреблението на месо и за преход към така нареченото “култивирано месо в лабораторни условия”.
Темата за подобен преход все е още не е на дневен ред за правителствата по света. Много от тях дават милиарди долари субсидии на фермерите. Вместо това правителствата работят по прокарване на политики за намаляване на емисиите от добитъка, в това число и посредством хранителни добавки, намаляващи отделянето от животните на тези емисии, както и за намаляване или улавяне на метана, отделян от купчините тор.
Протестиращите в Шарм ел Шейх срещу месопроизводителите и консумацията на месо са недоволни и от това, че в комплекса, в който се провежда конференцията за климата, има и будки, в които се продават бургери и пилета. Според активистите подобна храна изобщо няма място на конференция за климата.
На някои от събитията в кулоарите на форума обаче технологични компании представят и технологии за “култивиране” на месо в лабораторни условия посредством микробиологична ферментация. Така компания е GOOD Meat, която дори сервира “лабораторно отгледано” пилешко на едно от събитията, съпътстващи международната конференция. Ръководителят на компанията Джош Тетрик каза, че подобно месо вече се предлага от неговата фирма в ресторанти в Сингапур. Сега компанията инвестира и в производствен капацитет в САЩ с надеждата, че американските регулаторни органи ще разрешат продажбите и там.
Източник: БТА
Още от България
Под натиска на Борислав Сандов и Тома Белев автомагистрала Черно море става жертва на Натура
Всичките седем трасета на идейния проект за бъдещата автомагистрала Черно море са отхвърлени от Министерството на околната среда и водите. Причината …
Симитли е пример как трябва да се ръководи една община. Отварят нов завод за 20 милиона лева
Антон Стефов: В Симитли и с кмета на община Симитли г-н Апостолов нещата станаха много бързо така, както станаха в …
Като теглим чертата
Щяха да правят няколко моста над Дунав.Щяха да правят завод за електромобили. Щяха да правят тунела под Шипка. Щяха да …