
Рафтинг комплексът в Кресненското дефиле, който включва бунгала, ресторант, бар, обучителен център и сервизни помещение, е изграден в защитена зона и е напълно незаконен, пише Еко Новини.
Цял туристически комплекс е изграден абсолютно незаконно от рафтъри в защитената зона по Натура 2000 “Кресна – Илинденци” в Кресненското дефиле.
Построени са над 15 постройки – бунгала, ресторант, бар, сервизни помещения, помещения за събития, обучителен център и други, които се намират в началото на Кресненското дефиле.
Справка, направена от Еко Новини в община Симитли, показва, че за комплекса не са издавани строителни разрешения и няма никаква документация за изградените постройки.
Селището е бизнес проект, зад който стои „Българска федерацията по рафтинг“. В него се развива туристическа дейност, без тя да отговаря на изискванията за местата за настаняване и хранене, съгласно Закона за туризма.
Проверката показва още, че нямат касови апарати и санитарни разрешителни. Как комплексът е захранен с електроенергия също не ясно.
Цялата дейност, която рафтърите извършват в река Струма в Кресненското дефиле, е със съмнителна законност.
Реката е публична държавна собственост. Без съответните разрешителни от Районната инспекция по опазване на околната среда – РИОСВ-Благоевград, никой няма право да извършва каквато и да било дейност в коритото на река Струма. Още повече, че тя е част от защитената зона “Кресна – Илинденци”.
За спускане с гумена лодка или каяк желаещите заплащат немалка сума. Същевременно рафтинг федерацията използва безплатно реката. Рафтъри заедно, с еколози, от години саботират изграждането на АМ Струма през Кресненското дефиле. В последните няколко месеца започнаха да организират общи протести.
Интересът на рафтърите е да си остане съществуващият път, за да има лесен достъп до вилното им селище и да ползват река Струма, без да плащат никакви лицензионни такси или наем. Зелените пък лобират за два 15-километрови тунела – проект, зад който стои швейцарска компания.
“Оказва се, че заради интересите на тази малка група хора – еколози и рафтъри, вече 20 години не може да се довърши АМ Струма през Кресненското дефиле. За това време там са загинали над 70 човека, а 400 са тежко ранените”, отбелязват от Еко Новини.
Още от България
Новата цел на екоактивистите – да тормозят хората
В последните няколко години екоактивисти, борещи се срещу глобалното затопляне, започнаха да прибягват към все по-натрапчиви мерки, за да бъдат …
Съдът отхвърли жалбата на зелените срещу новия пътен възел Кресна
Върховният административен съд отхвърли жалбата на „Сдружение за дива природа Балкани“ срещу издаденото предварително изпълнение на строителното разрешение за изграждане …
Министър Шишков: Всички искат цяла магистрала “Струма”, ресторантите да не предрешават трасето през Кресненското дефиле
"Започва изграждане на един много малък, но важен участък на пътен възел "Кресна" на магистрала "Струма". Представям ви разрешението за …