Фермер: Складовете се пълнят, няма пазар за продукцията

У нас се произвеждат 13 млн. тона зърно, реализацията на които се обърка с украинския внос, категорични са стопаните от Добруджа
Жътвата на слънчоглед в Добричка област върви с бързи темпове. Със същата скорост се пълнят и зърнобазите, тъй като заради липса на пазар продукцията се складира.
„Засега слънчогледът е с много ниска цена и не го продаваме, стои. Нямаме достатъчно място, нямаме складове и за царевицата. Не знаем какво ще правим“, споделя Сезгин Мустафов от земеделската кооперация в село Овчарово. В неговото положение са голяма част от зърнопроизводителите в Добричка област, които допълват, че няма търговия, фирмите не сключват нови договори за изкупуване, а само изпълняват стари такива.

Добивите от слънчоглед в региона варират от 220 до 300 кг/дка и в скоро време складовете ще блокират, пълни със зърно. „Около 250-300 кг/дка получаваме. На места обаче е по-малък добивът заради ливадната пеперуда. Там имахме много големи разходи за пръскане. Сега като падна цената и като има внос, не знаем какво да правим“, допълва Сезгин Мустафов.
Радостина Жекова: България няма пазар за стоката, която произвежда. Ние сме износители и произвеждаме 13 млн. тона зърно. Добруджа има 3,5 млн. дка обработваема земя. Това са ренти, това е поминък.
Вносът на зърно от Украйна, разрешен още през май с директива на ЕС, обърка зърнения пазар. Цените на всички култури реагираха. При слънчогледа сривът е почти двоен – от 1800 лв./тон до и под 1000 лв./тон. Преди седмици е имало известно раздвижване до 1250 лв./тон, което също е спряло заради поредното навлизането на украински тирове със слънчогледово зърно у нас.
„Ние сме съпричастни с украинския народ, но най-важни са нашите семейства. Исканията са не само икономически, те са и заради здравето на хората“, заяви Коста Костов, председател на Асоциацията на българските зърнопроизводители 2006 – град Генерал Тошево.
„Вносът е нерегламентиран. Имаме данни, че влизащото зърно е негодно за употреба, а в същото време складовете на българските фермери са пълни със стока. Пазарът го няма никакъв. Цената се срива с вноса, който трябваше да бъде реекспорт, а всъщност има запасяване и купуване на украинско зърно в България“, обяснява още зърнопроизводителят.
Вносът на украинско зърно има още последици – обрича фермерите на фалити. „При тези цени на продукцията и при тези разходи, как няма да има фалити? До там ще стигнат нещата. Ние се печем на един огън – и зърнопроизводители, и земеделски кооперации, и малки производители, но запален не от нас“, чертае мрачната картина Кирил Комитов, председател на Областния съюз на земеделските кооперации.
Още от България
Под натиска на Борислав Сандов и Тома Белев автомагистрала Черно море става жертва на Натура
Всичките седем трасета на идейния проект за бъдещата автомагистрала Черно море са отхвърлени от Министерството на околната среда и водите. Причината …
Симитли е пример как трябва да се ръководи една община. Отварят нов завод за 20 милиона лева
Антон Стефов: В Симитли и с кмета на община Симитли г-н Апостолов нещата станаха много бързо така, както станаха в …
Като теглим чертата
Щяха да правят няколко моста над Дунав.Щяха да правят завод за електромобили. Щяха да правят тунела под Шипка. Щяха да …